Jak palić w piecu? – Zmniejsz koszty nawet o 30% !

Jak palić w piecu? – Zmniejsz koszty nawet o 30% !

Każdy kojarzy ten widok: dom, komin i słup dymu. Tak wyobrażamy sobie rozpalanie w piecu, a tym sposobem przewodem kominowym ucieka nam około 30% opału! Mało osób jednak wie, że możemy ograniczyć wydobywanie się dymu zarówno w starych piecach jak i nowych oferowanych w naszym sklepie i to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zmienić nawyki związane z paleniem.

W codziennym paleniu może wyrónić dwie metody rozpalania:

  1. Rozpalanie od dołu – najczęstsza i błędna
  2. Rozpalanie od góry – prawidłowa

Na pierwszy rzut oka mogą się różnić tylko kolejnością poszczególnych czynności, ale nic bardziej mylnego.

Rozpalanie od dołu

Rozpoczyna się od wyłożenia podpałki, przykrycia drewnem, a na samym końcu zasypania dużą ilością opału. Tu leży błąd. Jest to wygodne, ponieważ po rozpaleniu nie musimy pieca doglądać, ale powoduje też problemy. Największą wadą takiego rozwiązania jest to, że opał znajdujący się na wierzchu zanim zacznie się palić osusza się i wydziela parę wodną oraz gazy czyli niechciany przez nas dym. Jednocześnie takie połączenie obu substancji sprawia, że kaloryczność węgla drastycznie spada. Przez tą metodę możecie nieświadomie zwiększać koszt ogrzewania budynku nawet o 30%! Można to ograniczyć poprzez dorzucanie do paleniska cześciej mniejszych porcji opału, ale i tak nie zniweluje to problemu całkowicie.

Palący się węgiel

Dużo lepszym sposobem palenia jest rozpalanie od góry.

Zmiana występuje tylko w kolejności poszczególnych składników. Zaczynamy od opału, następnie kładziemy drewno i ostatecznie rozpałkę. Taki rozkład powoduje, że żar przemieszcza w dół paleniska i powoduje całkowite spalenie całości opału przy minimalnym wydzielaniu dymu. Zwiększamy tym ilość wydzielanego ciepła przy użyciu takiej samej ilości opału jak w poprzedniej metodzie. Plusem takiej metody również jest ograniczenie wydzielania substancji smolistych powodujących zanieczyszczenia, a także pożary komina.

Podsumowanie

Jak widzimy, po opisie tych dwóch metod, prosta zmiana w codziennej czynności jaką jest palenie w piecu może poskutkować oszczędnościami i poprawieniem komfortu palenia. Niepoprawne rozpalanie i utrzymanie ognia może skutkować przede wszystkim zapchaniem przewodu kominowego, zużyciem większej ilości opału i pogarszaniem stanu powietrza w naszej okolicy. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń i zacząć rozpalać poprawnie.

A tutaj krótki materiał wideo prezentujący rozpalanie pieca od góry:

Tekst na podstawie artykułu ze strony CzysteOgrzewanie.pl

Comment (1)

  • Grzegorz Reply

    Witam. Polecam firmę Ciepłomax ponieważ zakupiłem w maju piec co i jestem bardzo zadowolony. Sterownik ma duże możliwości a to duży plus dla dobrej pracy kotła.Polecam

    3 lutego 2021 at 21:58

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *