Jak zadbać o komin?

Jak zadbać o komin?

Zadbaliśmy o jakość opału i zmieniliśmy sposób rozpalania, a jednak z komina wydobywa się czarna chmura, gdzie popełniliśmy błąd ? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapomnieliśmy o przewodzie kominowym. Bardzo ważnym elemencie systemu grzewczego, który jest marginalizowany, a uchybienia związanego z jego konserwacją mają dalekosiężne skutki.

Po co czyścić ?

Zaniedbany komin to duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Zaczynając od większego zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy na pożarze komina kończąc. Drożność przewodu kominowego pozwala też pozbyć się problemu dymu w kotłowni.

pożar w kominie

Okej, więc jak się za to zabrać?

Zacznijmy od usług kominiarza. To podstawa. Jego zaświadczenie o czyszczeniu komina (raz na kwartał) i przeglądzie przewodu (raz na rok) jest bardzo ważnym dokumentem w przypadku wypadku i rozmowy ze strażą pożarną oraz ubezpieczalnią. Warto o tym pamiętać i przypilnować kominiarza, żeby wykonał swoje obowiązki rzetelnie. Dalej jest to już praca własna.
W pierwszych krokach kierujemy się na dach i sprawdzamy warstwę sadzy u wylotu komina.
Warstwa 2-3 mm już powinna być dla nas sygnałem do czyszczenia.

Jaki sprzęt jest potrzebny ?

Już za kilkadziesiąt złotych kupimy dobrą szczotkę z obciążnikiem. Pozwoli nam to na samodzielną kontrole stanu komina przed czy po sezonie. Nie zalecamy kombinowania z własnymi wynalazkami np. przywiązaną cegłą do liny, takimi narzędziami możemy szybko zapchać komin, a średnio pomogą nam w czyszczeniu. Gotowa szczotka posłuży nam kilka lat i będziemy mieć pewność, że przewód został całkowicie wyczyszczony.

Jak czyścić ?

Kocioł na czas czyszczenia musi być wygaszony. Jednak na pytanie jak to robić nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy dostosować intensywność tej aktywności do zanieczyszczenia jakie mamy w kominie. Podpowiadamy, żeby robić to etapami. Zaczynając od wylotu, aż do samego pieca, cały czas kontrolując stan komina np. świecąc od dołu latarką. Upewnimy się w ten sposób, że całkowicie udrożniliśmy przewód.

Dowód złego palenia w kotle

Co dalej?

Jeżeli udało nam się już wyczyścić komin popatrzmy co się z niego wydobyło. Jeżeli jest to czarna, smolista maź to oznacza, że duża część opału nie spala się całkowicie i musimy pomyśleć nad zmianą metody palenia. Możemy dzięki temu dużo oszczędzić pieniędzy na opał, ale także czasu potrzebnego na ponowne czyszczenie przewodu kominowego.
W przypadku jeżeli z komina wyciągnęliśmy szarą, sypką sadzę możemy być z siebie dumni. Większość paliwa spaliła się i tylko najcięższe cząstki osadziły się w naszym kominie.

A poniżej film podsumowujący wszystkie omówione tu kwestie:

https://www.youtube.com/watch?v=EVn-gYhXSvY

Materiał na podstawie tekstu ze strony czysteogrzewanie.pl

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *